5. komando (AZ)

Záložní jednotka výsadkového pluku je předurčena k posílení sestavy pluku při maximální ambici nasazení útvaru a k doplnění neobsazených míst v organizační struktuře komand či střediska zbraní, která může být způsobená mírovou nedoplněností nebo bojovými ztrátami. K plnění těchto úkolů je uzpůsobena organizační struktura 5. komanda (AZ), která vychází ze struktury ostatních komand. Jednotka je schopna zasazení padákovým výsadkem.

Z deseti hlavních úkolů pluku jich dokáže pět plnit samostatně, zpravidla jako výsadkové úkolové uskupení, a to:

Vzdušně-výsadkové operace

Vzdušně-výsadkové operace

Léčky

Léčky

Přepadové operace

Přepadové operace

Vyhledej a znič

Vyhledej a znič

Ovládnutí

Ovládnutí

Zbylé úkoly plní zpravidla v úzké součinnosti s jiným uskupením nebo zabezpečuje jeho doplnění.

5. komando (AZ) je jednou z mála jednotek Aktivní zálohy AČR, které vyžadují splnění podmínek vícedenního výběrového řízení pro všechny uchazeče. Historicky první výběrové řízení se konalo 17. - 18. září 2016.

Doplňováno je především uchazeči z civilu bez předchozí vojenské zkušenosti, doplňkově z ostatních jednotek Aktivní zálohy AČR – výběrové řízení je pro obě skupiny stejné. K náboru jsou uvolňována zejména služební místa svobodníků a desátníků, výjimečně i vyšší.

Staň se záložákem

Zaujalo tě 5. komando (AZ) u 43. výsadkového pluku? Přidej se k aktivní záloze u výsadkářů a dostaneš výcvik s moderními zbraněmi, a to ve vysoce motivovaném kolektivu, který ti bude druhou rodinou.